CV - Интервю - Работа

ИНТЕРВЮ ЗА РАБОТА

Как да блеснеш на интервю за работа

Интервю за работа

Поканиха те на интервю. Страхотно! Сега да не го прецакаш.

Ето седем практични начина да блеснеш:

1. Бъди себе си, но най-добрата версия на себе си. Бъди мил и ненатрапчив. Но бъди и критичен. Не се притеснявай и не се стресирай. Какво има да става, ще става! Всичко, което трябва да направиш е да създадеш страхотно първо впечатление. Усмихни се, направи контакт с очи, бъди ентусиазиран, седни напред в стола си, използвай името на интервюиращия ....

Ние всички искаме да работим с хора, които харесваме и които ни харесват. Използвай този основен факт в своя полза.

2. Никога не започвай интервюто с думите, че искаш работа. Защо? Щом си на интервю е ясно, че търсиш работа, но все още не се знае дали ще те наемат. На въпроса „Защо сте тук?” работодателят очаква да чуе мотивите ти да кандидатстваш точно в тази фирма, точно за тази длъжност...

3. Не прекъсвай интервюиращия, докато говори и слушай внимателно какво те пита. Отговаряй между 20 сек. и 2 минути на всеки въпрос. Говори отчетливо, уверено и без да бързаш.

Но интервюто е двупосочен процес. Не се страхувай да зададеш няколко въпроса и ти. Питай за това, което наистина има значение за теб: с кого ще работиш, на кого ще бъдеш подчинен, какви ще бъдат отговорностите ти и др. В нормалния случай интервюиращият ще ти отговори с готовност, а и ще се получи хубава промяна на темпото.

Впечатли с нещо

4. Нека те запомнят. Впечатли с нещо. Истината е, че след интервюто интервюиращият често не си спомня за голяма част от хората, особено ако на интервюто е имало много кандидати. Запомнят се хора, които с нещо са били по-различни. Например "човекът с алигаторското куфарче" или "дамата с интересния шал", или "човекът, който е израснал в Англия”. Така че използвай това предимство. Може да впечатлиш с облекло /в разумни граници/, или външен вид, или необичаен факт за възпитанието или кариерата си. Целта е интервюиращият да си спомни за теб.

5. Не давай отрицателни отговори. Интервюиращият ще запомни само няколко отговора и те ще са отрицателните. Ако никога не си бил отговорен за обучение на твои колеги, не казвай, "Аз никога не съм бил отговорен за обучението на персонал.". По-добре кажи " Не съм изпълнявал тази специфична роля, но съм предавал опита си на много нови служители." По принцип не казвай "не мога", "не искам" или "няма да ..." .

6. Попитай за работата въз основа на фактите. До края на интервюто трябва да имаш ясна представа дали искаш тази работа. Ако имаш нужда от повече информация, кажи го. В противен случай използвай своите умения за продажби и леко си направи реклама чрез въпроси, фокусирани върху специфични аспекти на работата. Обясни колко много харесваш работата в екип, или колко добре се справяш, когато ти възложат самостоятелна работа, или как те изпълват с енергия честите пътувания, или ... зависи какво изисква работата. Чрез тези въпроси ще докажеш, че искаш и заслужаваш работата.

Но внимавай! Срещу теб стои професионалист и ако не вярваш 100% в това, което казваш или не си уверен, веднага ще го усети и ... хич няма да се зарадва.

7. Благодари за отделеното време и внимание. Ако по време на интервюто са те помолили да предоставиш допълнителна информация за нещо или да посочиш линк към проект, в който си участвал, то най-добре използвай електронна поща. Може да използваш случая да благодариш писмено за интервюто.



НАЧАЛО | ПОПЪЛВАНЕ НА CV | СЪВЕТИ ЗА УСПЕШНО CV | ИНТЕРВЮ ЗА РАБОТА