CV - Интервю - Работа
Най-често допускани грешки в CV-то
Не съществува такова нещо като перфектно CV. Имайте предвид, че днешните CV-та са се променили от древността на 1990 година. CV-то не е вашата автобиография. Това е документ, който трябва да "продаде" Вашите умения колкото се може по-скъпо. CV-то показва как вашата подготовка отговаря на нуждите на вашия бъдещ работодател. Ето защо дори и да сте вложили много време и усилия в търсене на работа, някоя досадна грешка в CV-то може да провали всичко.
Ето кои грешки се допускат най-често:
Неправилен правопис
Дори да кандидатствате за работа, където писането не е задължително ключово умение, грешният правопис показва липса на внимание и незаинтересованост. Никога не се доверявайте на проверката на правописа от компютъра. Винаги карайте някой друг да прочетете CV-то Ви, за да забележи грешките, които може да сте допуснали. Правилният правопис може да е от решаващо значение за Вашата кандидатура!
Много написано, но не каза нищо
Защо да използвате 20 думи, когато и пет стигат? Работодателите не търсят всичко, което някога сте правили, а само някои ключови позиции, които ще ги убедят, че можете да свършите работата. Грабнете вниманието с няколко точки, вместо дълги разтегнати изречения. Не пълнете CV-то с несъществена информация. Тя заема ценно място и разконцентрира вниманието на четящия. Несъществено е всичко, което не е свързано с позицията, за която кандидатствате, както и всичко, което се подразбира от само себе си или е общо между вас и останалите кандидати.
Похвалете се, но интелигентно
Не давайте оценка за себе си. Никой не би я взел предвид, точно защото звучи като хвалба. Човек не може да бъде обективен за себе си и е склонен да се надценява. Вместо това опишете как сте се справяли със своите задължения. Добавете количествено измерение на дейностите и постиженията си, по възможност с цифри.
Например: Работили сте като офис мениджър. Не пишете "работих с клиенти" и "водих кореспонденция". По-добре напишете нещо измеримо: "посрещах по над 20 клиенти на ден" и "отговарях по email на над 20 запитвания дневно".
Винаги се старайте да измерите резултатите от работата си. Ако не могат да се измерят с цифри, опитайте с измерител на честота – например, вместо нищо не означаващото "изготвях справки", напишете "ежедневно изготвях справки за …".
Ето някои думи, които предполагат резултати: осъществени, отчетени, постигнати, завършени, увеличени, получени, спечелени, поправени, произведени ...
Ненужни неща
Бъдете внимателни и не оставяйте инструкциите, написани за вас в готовия формуляр, който ползвате. Те са предназначени да упътят вас къде какво да попълните, а не да бъдат четени от работодателя. Като ги оставите, освен че заемат място, те показват и че не изпипвате нещата.
Използвайте подходящ имейл адрес и правилен формат на файла.
Имейл-адреса, който посочвате в CV-то /и който използвате/ трябва да изглежда професионално, т.е. да се състои от името и фамилията ви или от инициали и фамилията ви. Не използвайте прякори, умалителни имена, цифри, имена на селища и различни думи. Други допустими символи са "." и "_".
Уверете се, че сте запаметили CV-то си във формат, който получателят може да се отвори. Например, може да сте създали своя автобиография на Mac, което може да създаде проблеми за потребителите на персонални компютри. Освен това има толкова много различни версии на Word, че само по тази причина файлът може да не се отваря.
Добре е да запазите CV-то си като стандартен .doc файл, който повечето компютри могат да отворят. Но дори и в този случай получателят ще види файла според настройките на своя компютър /може да се променят форматирането и шрифта/.
Ако искате отсрещната страна да види CV-то по абсолютно същия начин както изглежда на Вашия компютър, то тогава запаметете CV-то си в PDF формат.
НАЧАЛО | ПОПЪЛВАНЕ НА CV | СЪВЕТИ ЗА УСПЕШНО CV | ИНТЕРВЮ ЗА РАБОТА