CV - Интервю - Работа

ТЪРСЯ РАБОТА

Работа за младежи по
проект "Младежка заетост+"

По проект "Младежка заетост+" работодателите могат да наемат младежи до 29-годишна възраст за стажуване /от 6 до 9 месеца/, обучение по време на работа /до 6 месеца/ или субсидирана заетост /до 9 месеца/. Наемането на младежите на разкритите работни места е по трудов договор на пълно /8 часа/ или непълно /4 часа/ работно време.

В стажуване при работодател могат да се включат младежи със завършено средно или висше образование и без трудов стаж или професионален опит по придобитата от тях професия или специалност /чл. 233б от Кодекса на труда/.

В обучение по време на работа могат да се включат младежи, независимо от придобитата степен на образование. Договор по чл. 230 от Кодекса на труда се сключва с лица, които не притежават квалификация по професията, по която ще бъдат обучавани в процеса на работа.

На всяко безработно лице, наето за стажуване работодателят трябва да осигури наставник, а за лицата наети за обучение по време на работа или за субсидирана заетост – да осигури ментор.

КАК СЕ ВКЛЮЧВАТ РАБОТОДАТЕЛИТЕ В ПРОЕКТ "МЛАДЕЖКА ЗАЕТОСТ"?

1. Работодателят попълва заявка за стажуване/обучение по време на работа/осигуряване на заетост по образец, който може да изтеглите от страницата на Агенцията по заетостта. Прилага и декларации към нея, също по образец. Попълнените заявки и декларации се подават чрез Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/ и се изпращат на Дирекция "Бюро по труда" на територията, на която ще се изпълняват дейностите по проекта.

2. Агенцията по заетостта проверява получените документи и одобрява или неодобрява заявката.

3. След като Агенцията по заетостта одобри заявката и работодателят си избере безработни лица, се пристъпва към сключване на договор.

КОИ РАБОТОДАТЕЛИ МОГАТ ДА УЧАСТВАТ?

В проект "Младежка заетост+" могат да участват всички работодатели, които попадат в приложното поле на Регламент (ЕС) № 1407/2013 г.; общини и общински предприятия по чл. 52 от ЗОС; органи на централните администрации на изпълнителната власт /министерства, агенции и др./; териториални структури на централната администрация на изпълнителната власт /ако са правосубектни и съобразно актовете, уреждащи структурата, функциите и правомощията им/.

ВАЖНО:

- Органи на централната администрация на изпълнителната власт и териториалните им структури съгласно чл. 38 от Закона за администрацията имат право да осигуряват само стажуване при работодател за младежи със завършено висше образование.

- В допустимите работодатели не са включени областните управители и областните администрации.

- Разходите за осъществяване на регламентираните в проекта дейности представляват минимална помощ за работодателя, съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013 г., включително и за общините и общинските предприятия по чл. 52 от ЗОС, в случай че младежите бъдат наети от тях за осъществяване на стопанска дейност.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МЛАДЕЖИТЕ ПО ПРОЕКТ "МЛАДЕЖКА ЗАЕТОСТ+"

1. Да са на възраст от 16 - 29 г. включително.

2. Да не участват в никаква форма на заетост /да не работят по трудово/служебно правоотношение; да не осъществяват стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително еднолични търговци; да не са тютюнопроизводители/земеделски производители; да нямат договори за управление и контрол на търговски дружества; да нямат доходи от упражняване на занаят или свободна професия; да нямат доходи от извънтрудови правоотношения; да не са изпълнители по договори за изработка/услуга и др., сключени по реда на ЗЗД.

3. Да не участват в никакви форми на образование или обучение, вкл. редовни, вечерни, задочни и дистанционни форми на образование, както и всякакви видове професионални обучения и ключови компетентности.

4. Да са неактивни лица или да са регистрирани като безработни в Дирекция "Бюро по труда". Четири и повече седмици преди включване в проекта, лицата трябва да отговарят на същите условия като неактивни или безработни.

5. Включването в дейностите обучение по време на работа или субсидирана заетост на неактивни или безработни младежи до 29 г. вкл. се предоставя само при започване на първа работа. Първа работа е когато младежите не са самоосигуряващи се лица, не са извършвали работа срещу заплащане на трудово или служебно правоотношение за повече от 30 последователни календарни дни.

6. Едно лице може да бъде включено в проекта само веднъж и само в една от дейностите стажуване, обучение по време на работа или субсидирана заетост при един и същ работодател или предприятията, с които работодателят образува „едно и също предприятие“ по смисъла на чл. 2, пар. 2 на Регламент (ЕС) № 1407/2013.

ФИНАНСИРАНЕ ПО ПРОЕКТ "МЛАДЕЖКА ЗАЕТОСТ+"

Средствата по проекта се предоставят на работодателите по банков път съгласно стандартна таблица за единица разход. Стандартната таблица за единица разход покрива тримесечния разход за труд на работодател за наето лице в икономически сектор (икономическата дейност на предприятието, в която е заето лицето, съгласно Класификацията на икономическите дейности (КИД) 2008 г.) при минимум 85% отработени дни за периода в т.ч. дните, в които лицето ползва платен годишен отпуск. Разходите за труд включват брутно възнаграждение /разход за нетно възнаграждение, лични осигурителни вноски и данък на физическо лице/ и осигурителни вноски за сметка на работодателя, в т.ч. и разход за платен годишен отпуск. При неспазване на изискването лицето да има минимум 85% отработени дни за всяко тримесечие, разходите се считат за недопустими.


НАЧАЛО | ПОПЪЛВАНЕ НА CV | СЪВЕТИ ЗА УСПЕШНО CV | ИНТЕРВЮ ЗА РАБОТА