CV - Интервю - Работа

СЪВЕТИ ЗА УСПЕШНО CV

8 съвета за написване на успешно CV

Когато става дума за кандидатстване за нова работа, автобиографията Ви е само билет, който може да Ви осигури интервю. Но как да се гарантира, че Вашата автобиография ще бъде добавена в купчината за интервю, а не хвърлени направо в кошчето?

Написването на успешна автобиография е лесно, ако знаете как. Вземете всичките си умения и опит и да ги приспособете към работата, за която кандидатствате.

Спазвайте основните правила.

Няма правилен или грешен начин на писане на CV, но има някои общи правила, които трябва да спазват. В автобиографията трябва да включите: лична информация; информация за контакт; образование и квалификация; трудов стаж; умения; постижения или хобита и някои справки.

Ако опитът Ви в професионален план е ограничен /тъй като наскоро сте завършили училище или университет/, поставете раздела за образование преди раздела за трудов стаж, за да акцентирате върху текущите си квалификации. Посочете образованието си в обратен хронологичен ред, т.е най-отгоре да се окаже последното завършено от Вас образование или квалификационен курс. Наблегнете върху важната информация. Може да пропуснете стаж или обучение, които са били отдавна или не касаят длъжността, за която кандидатствате. Добавете отличия и награди, спечелени в съответните курсове, проекти или дейности, които са приложими в случая.

След като сте работили повече от две години, раздела „Образование и обучение” трябва да бъде преместен под раздела "Трудов стаж”.

Видът е важен

Успешното CV е отпечатано върху бяла хартия, не е смачкано или сгънато.

Със CV отпечатано на цветна хартия, на картон, с добавени рамки или други мотиви няма да впечатлите никого, а само ще създадете проблем, ако CV-то трябва да бъде фотокопирано.

Използвайте лесен за четене шрифт, като Times New Roman, Arial или Helvetica и в лесен за четене размер /в зависимост от шрифта, между 10 и 12 точки/.

Използвайте еднакво оформление на целия документ.

В горната част на средата на първата страница е мястото, където естествено се насочва погледа. Уверете се, че там сте разположили най-важната информация – вашето име, адрес, телефонен номер и имейл адрес.

Уверете се, че правописа и граматиката са точни. Избягвайте използването на съкращения и жаргон.

Две страници формат А4 са достатъчни

cv

Бъдете кратки. Ако имате опит до 5 години, една страница е достатъчна. Една или две страници са подходящи за кандидати с повече от пет години опит.

Не е възможно да разкажете цялата история на кариерата си в този документ и не трябва да се опитвате да го правите. Работодателите получават десетки CV-та, така че е малко вероятно те да прочетат всяко едно от начало до край. Обикновено отделят по-малко от 1 минута за едно CV, затова бъдете кратки и фокусирани. Концентирайте се върху онези аспекти на обучение и трудов стаж, които са от значение за кандидатурата. Дайте обяснение за периодите, в които сте прекъснали обучение или работа. Кажете само най-важното и нито дума повече.

Персонализирате своята автобиография

Не забравяйте, че няма такова нещо като универсално CV. За да увеличите шансовете си за успех, персонализирате своя автобиография за всяка работа, за която кандидатствате. За да направите това предварително трябва да сте проучили внимателно работодателя и работното място за което кандидатствате. Разберете това, което работодателят търси. Това може да включва квалификация, опит, умения и т.н. Използвайте всички достъпни начини да си набавите тази информация – посетете интернет страницата на фирмата, свържете се със служителя „Човешки ресурси”, търсете информация от бивши и настоящи служители на фирмата.

Извлeчете максимума от уменията

В частта умения не забравяйте да споменете ключови умения, които могат да ви помогнат да се откроите. Те могат да включват: комуникационни умения, компютърни умения, работа в екип, решаване на проблеми или владеенето на чужд език. Уменията не са очевидни и могат да произтичат от най-необичайни места. Дайте доказателство за вашите умения /т.е. примери/.

В раздела „Други умения и компетентности” не включвайте пасивни интереси като самотни хобита, които могат да бъдат възприети като нежелание за работа в екип.

Извлeчете максимума от опита

Оформете в списък дати, длъжност и фирма за всяко едно работно място, което сте заемали, като започнете с най-новите. Посочете с едно изречение дейността на фирмата, където сте работили, ако тя не е сред незабавно разпознаваеми имена като "БДЖ”, „ НЕК”, „IBM” и т.н. Накратко опишете постиженията си на всяка длъжност. Използвайте думи за действие, за да определите дейностите и отговорностите си. Например: постигнато, осъществени, проектирани, изградени, завършени, подобрени...

Не пренебрегвайте никакъв опит, само защото е неплатен. Включете стажове или други неизплатени позиции, от които сте придобили ценен опит, важен за случая.

Никога не предполагайте, че бъдещият работодател ще разбере задълженията и постиженията Ви на предишната Ви работа. Когато е приложимо, ясно посочeте как вашите усилия са довели до генериране на приходи или икономии на разходите.

Например: "Разработих и внедрих нова система за управление на материалите" е хубаво, но "Разработих и внедрих нова система за управление на материалите, чрез която фирмата намали с 20% разходите за материали спрямо предходната година и с 15% времето, необходимо за обработка на заявки" е направо впечатляващ.

Препоръки

препоръка

Препоръките трябва да са от някой, с когото сте работили заедно в миналото и може да гарантира за вашите умения и опит. Добре е, ако можете да си осигурите препоръки от двама човека.

Ако никога не сте работили, се опитайте да използвате учител или наставник от някакъв стаж, който да даде препоръка за Вас.

Не посочвайте препоръки в автобиографията си. Може да запишете: "Препоръки – на разположение при поискване". Ако поискат от Вас да представите препоръки, които не са писмени, се уверете, че давате координатите на хора, които наистина ще Ви бъдат полезни. Това е важно, защото:

- Лицето може да не иска да Ви даде препоръка.

- Лицето може да са е преместило, променило работата си или по други причини да не е в състояние да Ви даде препоръка.

- Може да насочите лицето какво да каже за Вас. За даващия препоръка не е непосредствено очевидно какво да посочи за да обоснове защо сте добър за тази длъжност, за която кандидатствате.

Заплата или изисквания

Не посочвайте каква е била заплата Ви на предното работно място, каква заплата очаквате или какви изисквания имате към работата, дори ако в обявата питат за това.

Формирането на заплатата в различните фирми става по различен начин. Може да има много променливи величини, които се включват в заплатата. Например обезщетения, командировки, ваучери, бонуси и т.н. Посочвайки заплата рискувате да се окажете неподходящ за конкретната позиция. Понякога може да сте готови да приемете по-ниска заплата, за да работите за конкретна фирма, защото е престижно или се предлага възможност за повишаване на квалификацията или за получаване на някакви сертификати или по някаква друга причина.

Златно правило е никога да не обсъждате точните изисквания за заплата, докато предложението за работа не е факт. Често заплатата е по договаряне, в зависимост от набора от умения, позицията, другите наличните кандидати, както и други променливи, за които може би не знаете.



НАЧАЛО | ПОПЪЛВАНЕ НА CV | СЪВЕТИ ЗА УСПЕШНО CV | ИНТЕРВЮ ЗА РАБОТА