CV - Интервю - Работа

ТЪРСЯ РАБОТА

10 съвета как правилно да търсите работа

Има хора, които си сменят работата всяка година и го правят естествено и лесно, а има и хора, които работят на едно място много години и се ужасяват при мисълта, че може да им се наложи да търсят работа.

В днешно време кариерата не представлява постепенно повишаване в длъжност в рамките на една и съща фирма, а последователност от стратегически стъпки – от една фирма в друга, от една длъжност на друга. Изследвания показват, че средностатически човек сменя работата си около 11 пъти за целия си професионален път.

Ето какво трябва да имате предвид, когато търсите работа:

1. Винаги има работа

Независимо от състоянието на икономиката, винаги могат да се намерят добри предложения за работа, затова не се оставяйте да Ви обземат страхове. Трябва само да търсите на правилното място. Първо помислете каква работа ще Ви удовлетвори и чак след това изпращайте cv-та. Освен това трябва да знаете каква заплата искате и какво работно време Ви устройва. След като си отговорите на тези въпроси, си съставете списък с фирми, работата, в които Ви интересува и ги "отстрелвайте" една по една.

2. Ниската заплата погубва кариерата

Даже и да сте безработен, не се съгласявайте да работите за ниска заплата. Заплатата трябва да е близка до средната за длъжността или по-висока. Ако веднъж се съгласите да работите за малко пари, след това няма да можете да претендирате за по-висока заплата.

Преди да идете на интервю за работа, трезво оценете колко струвате. Анализирайте своя опит, задачите, които сте решавали на предните си работни места, качеството на работата си. И не лъжете сам себе си. Спомнете си не само успехите, но и провалите. Съпоставете едното с другото – и ще разберете колко струвате. Така по-лесно ще се договаряте за заплатата.

3. Сложните задачи са за предпочитане

Търсейки нова работа е по-добре да обръщате внимание на предложенията, където ще поемате по-голяма отговорност от преди или ще решавате по-сложни задачи. Не си струва да се местите от една длъжност на точно същата. Мислете дългосрочно. Фирма и длъжност, където всеки ден е рутина, не ускорява кариерата, а намалява цената Ви на пазара на труда и усложнява следващото търсене на работа.

4. Никога не говорете лошо за бившите си колеги

Никога не споменавайте за проблеми с шефа, с колеги или във фирмата. Не си позволявайте да коментирате работата на бивши колеги.

5. Знайте слабите си страни

Трябва да можете да обясните своите неудачи. Не хвърлайте вината за тях на друг. Помислете какво не сте направили, не сте дообмислили, не сте взели предвид, което е довело до неуспеха. Трябва да имате готов отговор, ако Ви попитат на интервюто.

6. Успехите се потвърждават с факти

Не бързайте да се хвалите. Говорете за успехите си когато Ви зададат конкретен въпрос или когато разказвате за предишната си работа. Даже да имате куп постижения, посочвайте само тези, които можете да подкрепите с факти. Разказвайте за своята работа с конкретни примери. Как сте действали в една или друга работна ситуация, какво сте направили и какъв е резултата. И не се впускайте в детайли, за да не объркате събеседника.

7. Не бъдете плахи

Интервюто за работа не е мъчение или изпит. То е диалог между две договорящи се страни. Затова не е нужно да се притеснявате. Проявете увереност. По достойнство оценяват само този, който сам си знае цената.

8. Не лъжете

Бъдете готови за неудобни въпроси на интервюто за работа. Например: защо напуснахте предишната си работа; защо дълго време не сте работили; какво Ви дразни в колегите; разкажете за един проблем, който сте имали с шефа си и т.н. Предварително обмислете какво ще кажете, но не лъжете. Лъжата ще излезе наяве в някакъв момент. Можете да се подготвите като прочетете 30 въпроса от интервю за работа – първа част и 30 въпроса от интервю за работа – втора част. Отговаряйте честно, дори когато Ви е неприятно – това ще докаже Вашата сила и увереност в себе си.

9. Покажете, че искате да работите

Напоследък се наблюдава един феномен. Често един от първите въпроси на интервюто за работа е "Искате ли да работите?". Не са добри отговори от вида: "Ами, без работа съм", "Трябва ми стаж за пенсия", "Имам деца и трябва да ги издържам", "Искам, но ... и да започнете да разказвате за проблемите си". Ако не сте убедителни, всичко приключва с този въпрос. Кажете, че искате да работите, да сте полезни на фирмата, да се развивате професионално и т.н.

10. Използвайте социалните мрежи

Всички социални мрежи могат да са не само развлечение, но и да помогнат при търсене на работа. Там можете да намерите потенциален работодател и да се окаже, че имате общи интереси. Можете да намерите хора, работещи във фирми, които Ви интересуват и да получите доста полезна информация . Наред със социалните мрежи, не пренебрегвайте и Вашите познати. Кажете им каква работа търсите. Информацията се разнася и може да получите предложение, от където най-малко очакватте.



НАЧАЛО | ПОПЪЛВАНЕ НА CV | СЪВЕТИ ЗА УСПЕШНО CV | ИНТЕРВЮ ЗА РАБОТА